17. listopad tentokrát vyšel na neděli. Venku trochu mžilo. Před naším Komunitním centrem Zahrada jsme připravili pietní místo se svíčkami.
Uvnitř v sále už byla nainstalována originální plakátová výstava 1989: Rok zázraků, která zachycovala tehdejší události s jejich aktéry a byla doplněna ikonickými fotografiemi, dobovým tiskem, interaktivními prvky a archivními audio záznamy. Vedle výstavy visel také plakát k revoluční hledací hře Velvet 89 a karty s postavami, které bylo možno hledat opakovaně. Děkujeme za poskytnuté materiály organizaci “Člověk v tísni.“ Těší nás, že jsme se mohli zapojit do 20. ročníku Měsíce příběhů bezpráví.
Vedle plakátové výstavy bylo možné si prohlédnout také dobové předměty, za jejichž zapůjčení děkujeme Jiřímu Follerovi, Františkovi Innemannovi, Alžbětě Marešové, Dáše Dufkové, Tereze Veletové a Daně Kucharčíkové. Po vernisáži výstavy, jejíž součástí byl přípitek na svobodu a poslech některých dobových audio záznamů, se konalo promítání dokumentu Karla Strachoty Z deníku Ivany A. Film tvořily skutečné deníkové záznamy roku 1989 osmnáctileté Ivany A. se sekvencemi zpravodajských a publicistických pořadů, ukázkami z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií. Obsah a význam této filmové výpovědi ještě podtrhovaly zajímavé animace a výrazná hudba.
Sešlo se nás 38 osob od dětí až po seniory. Po promítání se konala beseda se vzpomínáním na dobu plnou změn. Při povídání hodně rezonovalo téma neproběhlé omluvy a odškodnění tehdejších poškozených. Dále to jsou také strachy, které si neseme po generace a potřeby kritického myšlení. Děkujeme všem za jejich otevřenost a kultivované sdílení svých vzpomínek a názorů.
Výstava byla volně přístupná ve spodním sále Komunitního centra Zahrada ještě celý následující týden. Navštívili ji jak senioři, tak pedagogové a žáci MŠ a ZŠ Chotýšany a studenti Gymnázia Vlašim. Výstavu hodnotili jako velmi příjemně vstřebatelnou. Ocenili dobové záznamy i artefakty, které již mladí lidé neznají. Na gymnáziu následně zhlédli i dokument Z deníku Ivany A. a v rámci Měsíce příběhů bezpráví se pustili do Maratonu psaní dopisů proti bezpráví s výzvami k osvobození konkrétních lidí, kteří se stali obětmi bezpráví. Propojili tak získané znalosti do současnosti.
Věříme, že jsme si díky těmto aktivitám společně připomněli, že svoboda je křehká a rozhodně ji nelze ani v dnešní době považovat za jistotu a samozřejmost.

Ing. Dana Kucharčíková DiS.
vedoucí denního stacionáře
Tel.: 733 143 857 E-mail: Z.AxZcj7YbBxRb4WH-uk87j7cenCZ_29g