V úterý 18. dubna jsme se opět vydali se seniory na poutní zájezd, tentokrát do Budče, Lidic a Hájku.
Po příjezdu do obce Zákolany jsme se postupně auty Charity Vlašim a Charity Kralupy nad Vltavou přemístili na návrší, kde je rotunda sv. Petra a Pavla. Naše průvodkyně Pavla nás podrobně seznámila s historií místa, a tak jsme se dozvěděli, že první písemné zprávy o Budči pocházejí ze svatováclavských legend z 10. století. Uvádí se v nich, že kníže Vratislav, poslal svého syna Václava, budoucího svatého a patrona české země, na Budeč, aby se tam učil čtení, psaní a latinu. V 10. století patřila Budeč k hlavním opěrným bodům Přemyslovců. V prostorách rotundy jsme si společně zazpívali několik písní a vyzkoušeli akustiku sakrálního prostoru. Po prohlídce místního hřbitova, kde jsme si prohlédli kamenný náhrobek pedagoga Karla Slavoje Amerlinga, který založil českou průmyslovou školu v Praze nazvanou Budeč, nás čekalo občerstvení. Přivezli jsme si sebou kávu, čaj a buchty, a tak jsme si svačinu mohli vychutnat na čerstvém vzduchu.
Po svačině jsme se pomalu svozovými auty přemístili k autobusu a mohli jsme vyrazit do Lidic. Obec Lidice 10. 6. 1942 nacisté vyhladili jako odplatu za atentát na říšského protektora Heydricha. Místo obce je dnes pietní území, jehož prázdnota připomíná nesmírnost celé tragédie. Zde jsme měli rozchod a individuální prohlídku areálu. Z Lidic nás autobus převezl do obce Břve, kde na nás čekal výborný oběd v restauraci Lví srce. Po obědě jsme se přesunuli do nedalekého františkánského kláštera Hájek. Od P. Filipa Jana Rathouského jsme se dozvěděli informace o historii kláštera, o plánovaných opravách a pořádaných akcích. Prohlédli jsme si areál hájeckého kláštera a loretu, která je jednou z nejstarších v Čechách. V refektáři jsme společně prožili mši svatou se zpěvem. Pak už nastal čas vrátit se domů.
Výlet se vydařil a těšíme se, že v červenci společně vyrazíme na dvoudenní zájezd do západních Čech, kde navštívíme Skoky, Plasy, Rakovník a další zajímavá místa.

Mgr. Dagmar Dufková
sociální pracovník
Tel.: 730 549 338 E-mail: Znsu5f54Z8twRb4WH-uk87j7cenCZ_29g